Szef w Kuchni

Każdy kto kiedykolwiek próbował kupić nóż wie, że nie jest to prosta sprawa. Noże występują bowiem w różnych rozmiarach i kształtach, różniąc się tym samym przeznaczeniem. Mamy więc do wyboru noże do pieczywa, plastrowania, obierania itd. Musimy zatem w pierwszej kolejności określić jaki nóż właściwie potrzebujemy, do czego ma nam on służyć. W następnej kolejności należy zwrócić uwagę na wykonanie noży, czyli dokonać wyboru co do marki oraz bardzo często serii, z której będziemy nasz nóż kupować. Tutaj niezbędnie trzeba porównać stal, z jakiej wykonane zostało ostrze noża, technologię w jakiej powstało, w jaki sposób połączone ono zostało z rękojeścią oraz oczywiście zwrócić uwagę na samą rękojeść.

Zadaniem tego artykułu, który rozpocznie serię wpisów o podobnej tematyce, nie będzie jednak określenie, który nóż jest lepszy, a który gorszy, a przybliżenie samych funkcji konkretnego noża. Dzisiaj zajmiemy się nożem najbardziej popularnym i najbardziej wszechstronnym, czyli tak zwanym nożem szefa kuchni.

Stworzony jako nóż rzeźnicki, z czasem zyskał nowe przeznaczenie. Dziś uważany jest za wielofunkcyjny. Posiada długie ostrze (od 15 do 26 cm), które doskonale nadaje się do krojenia i szatkowania – nawet większych produktów. Na przykładzie jednego z naszych bestsellerów pokażemy, jak bardzo przydatny jest to nóż i do czego służą jego poszczególne części:

  1. Lekko zaokrąglona, środkowa część ostrza kroi twarde i miękkie składniki, ułatwia siekanie warzyw, ziół i przypraw metodą kołyski.
  2. Przednia część ostrza pozwala drobno posiekać małe warzywa takie jak cebula, grzyby czy czosnek.
  3. Przeciwna strona ostrza ułatwi poćwiartowanie małych kości ( pamiętaj jednak, że nóż szefa nie jest przystosowany do krojenia grubych kości – do tego służą specjalne noże) oraz otwarcie wszelkich skorupiaków np. małż.
  4. Dolna część ostrza (ta przy rękojeści) to fragment noża, który jest najbardziej wytrzymały i którego należy używać przy krojeniu twardszych składników.
  5. Szeroka powierzchnia boczna noża umożliwia rozgniatanie np. ząbka czosnku oraz przenoszenia pokrojonych składników z deski do garnka lub patelni.

Nazwa noża – „szef kuchni” – sugeruje, że jest on przeznaczony dla profesjonalistów. Nic bardziej mylnego. Nie może go zabraknąć w żadnym domu, przecież każdy z nas jest szefem swojej kuchni. Dla początkujących polecane są jednak noże krótsze. Są lżejsze, a przez to wygodniejsze dla niewprawionej jeszcze dłoni. Profesjonaliści wybierają ostrza dłuższe, którymi np. jednocześnie mogą siekać większe ilości składników.

Przed zakupem noża radzimy zawsze zapoznać się ze jego szczegółowym opisem oraz w miarę możliwości sugerujemy chwycić nóż w dłoń – może się bowiem okazać, że ten najlepszy nam akurat nie leży. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji noży szefa kuchni:

 

Ten wpis został opublikowany 15 lutego 2017 w kategorii: Noże. Dodaj adres do ulubionych. Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *